1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarW pracy zdradzamy się przelotnie

Jedna trzecia zdrad ma swój początek w miejscu pracy – wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Opinii Społecznych.

Środowisko pracy często stwarza idealne warunki do zdrady: spędzamy w pracy trzy czwarte swojego czasu, poznajemy nowych ludzi i nie jesteśmy kontrolowani przez partnerów. Do tego dochodzą imprezy integracyjne, wyjazdy służbowe i wszelkiego typu spotkania biznesowe. O pokusy więc nie trudno.


Z badań CBOS* przeprowadzonych na przełomie czerwca i lipca br. wynika, że prawie połowa (48%) ankietowanych Polaków, zna kogoś, kto pozwala sobie na flirt z osobą pozostającą w stałym związku, bądź sama w takim związku pozostaje. Najwięcej romansów miało swój początek w miejscu pracy (34 %), przy czym środowisko zawodowe jest miejscem zdrady najczęściej wymienianym przez mężczyzn.


– Kolega pracuje w dużej firmie informatycznej. Wysyłają go na szkolenia do Japonii, Nowej Zelandii i Bóg wie gdzie jeszcze. Nikt ze znajomych nie jest w stanie zliczyć, z iloma koleżankami z pracy się „integrował”. A że dużo wyjeżdża, nie przejmuje się tym, że jego dziewczyna się dowie – relacjonuje Marcin. Mimo że środowisko pracy sprzyja rodzeniu się uczuć, z niewielu romansów rodzi się prawdziwa miłość. Jak podaje CBOS, zdecydowana większość (85%) osób, które przyznały się do zdrady, uznały romans za przelotny i nie mający wpływu na rozpad stałego związku. Być może dlatego, że 67% zdradzających niewierność uszła na sucho, a ich partner nie dowiedział się o romansie w pracy.


Romans w miejscu zatrudnienia zawsze zaczyna się dość niewinnie. Wspólna praca, luźne pogaduchy, żeby się rozerwać, wypady na obiad. Z czasem więzy się zacieśniają, a romansujący nieświadomie pozwalają sobie na więcej. Bo to przecież nic takiego. – Rozmowy w pracy, w tle jakiś niezobowiązujący wyjazd, rozmowy telefoniczne, które nasilały się bardzo i dotyczyły różnych tematów. A potem w pracy zorganizowano wyjazd szkoleniowo-integracyjny. Pojechaliśmy oboje i stało się. Nie wiem dlaczego to zrobiłam, nigdy nie kochałam mojego kolegi. Mój partner domyślił się wszystkiego. Dałabym wszystko, żeby cofnąć czas – wyznaje Marta.


Dlaczego w pracy tak często dochodzi do flirtów? Psychologowie przypisują winę zjawisku przesunięcia pobudzenia. W miejscu, gdzie kumulują się emocje takie, jak stres, nerwy, euforia, strach oraz wysiłek fizyczny lub umysłowy, może dojść do sytuacji, w której osoba spotykana na co dzień staje się obiektem pożądania seksualnego. A to, zdaniem psychologów, jest mylone z zaangażowaniem uczuciowym oraz stanem zakochania. – Wspólna praca, dążenie do celu i emocje z tym związane sprawiają, że ludzie zaczynają patrzeć na siebie inaczej – ocenia David Eyler, autor książki „Więcej niż przyjaciele”. Dodatkowo badania wykazują, że odsetek osób, które nigdy nie pomyślałaby o koledze czy koleżance zza biurka jako o obiekcie seksualnym, jest znikomy.
 

Firmy niechętnie widzą w swoich szeregach pary. Chociaż polskie prawo nie przewiduje żadnych konsekwencji w związku z tym, że para pracuje w jednej firmie, romanse w pracy nie są mile widziane przez kierownictwo. Według badań American Management Association, co piąta amerykańska firma ma wewnętrzny regulamin zakazujący zbytniego spoufalania się z współpracownikami. Paradoksalnie, czynnikiem sprzyjającym flirtom i romansom w pracy jest sama kultura organizacyjna firmy. Przedsiębiorstwa otwierają się na doszkalanie i integrowanie swoich pracowników poprzez wyjazdy służbowe, konferencje czy imprezy integracyjne. Jeśli jeszcze dochodzi do tego alkohol, o niewierność nietrudno. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym nawiązywaniu intymnych relacji są nadgodziny. Pracując po godzinach pozwalamy sobie na większą swobodę, otwieramy się na tych, którzy akurat pracują razem z nami. O ile w ciągu dnia próbujemy zachować dystans do swojej prywatności, to po kilku godzinach pracy puszczają nam hamulce. Zwłaszcza, kiedy szefostwo nie patrzy.


Pracujemy coraz więcej i szybciej, a granica pomiędzy pracą a życiem prywatnym coraz częściej ulega zatarciu. Praca może być ucieczką przed przepełnionym obowiązkami domem lub nudą w związku. Uciekając przed monotonią, szukamy adrenaliny i nowych doznań. A stąd już tylko krok do niewierności.

 

* Sondaż pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" (254) przeprowadzono w dniach 30 czerwca - 6 lipca 2011 roku na liczącej 1080 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
 

Magdalena Witek

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość