1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarTEDxLodz – statek innowacji

„Odkrycie czegoś niesamowitego poprzedzone jest zawsze jakąś historią autora tego odkrycia” – rozmowa z koordynator główną TEDxLodz, Karoliną Blechowską, o wrześniowej konferencji i ideach wartych szerzenia zarówno z mównicy, jak i w kuluarach.

Kto wpadł na pomysł zorganizowania w Łodzi tego przedsięwzięcia? Proszę opowiedzieć, jak doszło do realizacji TEDxLodz.


Pomysł narodził się wewnątrz firmy Innovativa, która jest oficjalnym organizatorem wydarzenia. Licencjobiorcą, a więc osobą, która trzyma nad wszystkim pieczę, jest Paweł Stopczyński, główny trzon zespołu to pracownicy firmy. Wraz z upływem czasu dołączył do nas Jason i Łukasz, i TEDxLodz zaczął żyć własnym życiem.


TEDxLodz jest wydarzeniem organizowanym na licencji TED, z tego powodu każda z czynności była dodatkowo utrudniona poprzez dostosowanie jej do wymogów licencyjnych, a jednocześnie ułatwiona poprzez wskazówki udzielane w wielu instrukcjach i przez innych organizorów TEDx’ów na świecie.


Wielką pomocą okazały się spotkania z wolontariuszami, które dzięki prowadzonej za każdym razem burzy mózgów powodowały szybkie znalezienie rozwiązań wielu istotnych spraw. W ten sposób również znaleźliśmy wielu partnerów, bez których nie udało by się to wszystko.


Jaka myśl przyświeca konferencjom TED?


Nazwa TED pochodzi od trzech słów Technology – Entertainment – Design. Są to główne dziedziny poruszane podczas corocznych spotkań. Głównym mottem konferencji TED jest „ideas worth spreading”, czyli „idee warte szerzenia”. Każdy pomysł, wynalazek czy też umiejętność zmieniająca nasze myślenie, mająca na celu poprawę życia codziennego albo otworzenia nas na nowe sprawy powinna pojawić się na jednym z wydarzeń, aby mogła ujrzeć światło dzienne i zostać odkrytą.


Bardzo ważne są lokalnie organizowane wydarzenia TEDx, w których to właśnie 'x' oznacza konferencję organizowaną niezależnie od TED, jednakże na ustalonych przez nią zasadach szczegółowo określonych w licencji. Po literce 'x' zwykle występuje nazwa miasta, w którym wydarzenie miało miejsce. Wydarzenia takie, jak nasz TEDxLodz, stwarzają możliwość odkrycia lokalnych talentów i osobistości, które nie miałyby szansy zaistnieć na międzynarodowej arenie, a my dajemy im taką opcję. Każde wystąpienie będzie dostępne w internecie, a najlepsze trafią na stronę TED.com.


Konferencje TED i TEDx zawsze wyróżniają się na tle innych kulturalno-intelektualnych wydarzeń. Co wg Pani jest sekretem tej formuły?


Kluczem tej formuły są przede wszystkim ludzie – zarówno prelegenci, jak i uczestnicy, a także wszelkie firmy partnerskie, wspomagające nas w organizacji wydarzenia. Dodatkowym aspektem jest nieformalna atmosfera trwająca przez cały dzień oraz długie przerwy umożliwiające przedyskutowanie zarówno wystąpień, jak i poglądów. To wszystko sprawia, że nie jest to statyczna konferencja, podczas której tylko słuchamy, a miejsce, w którym istnieje możliwość rozmów, dyskusji i poznania bardzo ciekawych osób.


Patrząc na liczbę zainteresowanych osób tym wydarzeniem, można stwierdzić, że w naszym kraju mieszka wielu ludzi spragnionych ciekawych idei. Co może Pani powiedzieć o uczestnikach konferencji?


Osoby, które przyszły do nas 9 września, to osoby otwarte na nowe idee, poglądy, chętne do działania i bardzo przedsiębiorcze. Nie przyszli na TEDxLodz po to, by zyskać wolny dzień w szkole czy pracy, celem każdej z osób było rozwijanie siebie i jednocześnie praca nad ulepszeniem otaczającej ich rzeczywistości.


Nie była to konferencja skierowana tylko do studentów, jak niektórym mogło się wydawać do tej pory. Wiele zgłoszeń dostaliśmy od młodych managerów, właścicieli małych i średnich firm, freelancerów szukających nie tylko klientów, czy partnerów, ale i inspiracji do dalszego życia oraz możliwości pomocy innym w ważnych sprawach.


Wiele osób było pod wrażeniem zjawiska, że tylko na spotkaniach typu TEDx można podejść do każdego, kto w nich uczestniczy, niezależnie od tego w jakiej formie i swobodnie porozmawiać oraz przedyskutować nawet najbardziej poważny temat.


Spotkania TEDx dają możliwość poznania niesamowitych pasjonatów, osób działających w różnych dziedzinach naszego życia, często najlepszych przedstawicieli swojego otoczenia, a mimo to nie wywyższających się, otwartych na konstruktywną rozmowę, a także na wszelkie uwagi.


Czy otrzymaliście jakiś feedback od słuchaczy, że TEDxLodz zaspokoił to pragnienie poznania ciekawych ludzi i ich pomysłów?


Jeszcze w trakcie całej konferencji oraz afterparty pochodziły do mnie osoby, dziękując i chwaląc wydarzenie. Mało kto rozumie, że jest to także jego zasługa, bez aktywnych uczestników, TEDx nie miałby sensu. Co niezwykłe i bardzo obiecujące na przyszłość, a także potwierdzające Pani słowa jest to, że większość z uczestników przyznało mi, że TEDxLodz to zupełnie inna jakość wydarzenia. Nikt, poza fanami TED'a, którzy znali TEDx'y z pozostałych polskich miast, nie uczestniczył w tego typu innym, inspirującym, otwartym na gorące dyskusje wydarzeniu.


Wiadomo, że jak po każdym wydarzeniu, mamy do siebie zastrzeżenia, że jedna, czy druga rzecz mogła być zrobiona lepiej, ale ogólne wrażenie uczestników pozwalają wierzyć, że nie było to aż tak istotne dla wartości wydarzenia samego w sobie. Bardzo się cieszę, że sprawiliśmy radość słuchaczom i że uznali ten dzień jako dobrą inwestycję w siebie.


Kilka słów na temat prelegentów: poruszali oni bardzo szeroką tematykę – od zadziwiających rozwiązań technicznych przez sztukę po rozważania o życiu i człowieku. Jak tłumaczyć takie szerokie spektrum dziedzin, z którymi można było spotkać się na TEDxLodz?


Jak już wspominałam, na konferencjach TED i TEDx poruszane są przede wszystkim trzy dziedziny – technologia, rozrywka i projektowanie. Jednocześnie tematy powinny być inspirujące i innowacyjne, dlatego też zawsze można się pokusić o temat z trochę innej dziedziny. Dodatkowo myślą przewodnią TEDxLodz jest „ideas starTED in Lodz”, więc szukaliśmy interesujących osób zwłaszcza z lokalnego podwórka. Naszym pomysłem na pierwszą edycję TEDxLodz było też jak możliwie jak najszersze ukazanie ciekawych pomysłów kryjących się za pierwszą literką magicznego skrótu – T.


Czy tym, co powinno interesować widownię to prezentowane tematy, a może sami mówcy i ich historie, które doprowadziły ich ostatecznie na scenę konferencji TEDxLodz?


Sądzę, że zainteresowanie mówcami może spowodować lepsze zrozumienie historii i prezentacji, które mają do przekazania. Odkrycie czegoś niesamowitego poprzedzone jest zawsze jakąś historią autora tego odkrycia, stąd też nie można rozdzielać tych dwóch tematów. Różnica pomiędzy TEDxLodz a innymi wydarzeniami tego typu jest taka, że TEDx daje możliwość rozmowy z każdym z prelegentów, co z kolei oznacza, że możemy ich bliżej poznać, a także przedyskutować obejrzane wcześniej prezentacje.


Hasłem imprezy było „ideas strarTED in Lodz” - faktycznie też wielu z prelegentów było związanych z tym miastem. Czy była to myśl, która przyświecała wam przy wyborze osób występujących na konferencji?


Pierwsza edycja TEDxLodz miała pokazać również, jak wiele inspirujących i kreatywnych projektów można znaleźć w Łodzi. Nie chcieliśmy zamykać się na łódzkie podwórko, ale mimo wszystko pokazać ogrom możliwości, jakie niosą za sobą projekty wywodzące się z naszego rodzinnego miasta.


9 września na naszej scenie wystąpił pan Marek Robacha - ceniony na świecie ekspert w dziedzinie „coffee business”, Tomek Rygalik - jeden z najlepszych polskich projektantów młodego pokolenia, autor mebli polskiej prezydencji, Adam Ptak – wiceprezes studia filmowego SE-MA-FOR, które już dwukrotnie zdobyło Oscara, a także wiele innych znaczących nagród. To tylko część osób, które reprezentowały Łódź podczas tego wydarzenia.


Na TEDxLodz pokazaliśmy także dwa niesamowite projekty, których idea narodziła się na Politechnice Łódzkiej: b-Link Aleksandry Królak oraz LifeCircle+ Marcina Franca. Ich wdrożenie i promocja może poprawić jakość życia ludzi oraz ulepszyć świat.


Jak ocenia Pani całe przedsięwzięcie po jego zakończeniu? Czy planujecie kolejną edycję?


Pomimo iż było to pierwsze wydarzenie organizowane w takim składzie oraz pierwsza edycja TEDxLodz, pozytywnie zaskoczyła nas liczba fanów, w tym również chętnych do zdobycia wejściówek na konferencję.


9 września usłyszałam same miłe słowa na temat całego wydarzenia, również pełne zaskoczenia, dotyczącego formuły całego dnia, możliwości poznania i porozmawiania z tak różnymi, otwartymi osobami.


To wszystko pozwala mi wierzyć, że pomimo wielu trudności, pierwsza edycja TEDxLodz odniosła wielki sukces. O tym, aby TEDxLodz był wydarzeniem cyklicznym, myśleliśmy już wcześniej – dzięki temu kilku prelegentów, którzy z różnych względów nie mogli do nas dołączyć 9 września, być może wystąpią na kolejnej edycji. Oczekiwania partnerów oraz przede wszystkim słuchaczy powodują, że TEDx nie może zniknąć z festiwalowej mapy Łodzi. Może będzie zmieniać się ekipa tworząca, co jest naturalne, ale na pewno z roku na rok będzie to coraz lepsze wydarzenie, na które już teraz serdecznie zapraszam.

 

Dziękuję bardzo za rozmowę.

 

Z Karoliną Blechowską, koordynator główną TEDxLodz, rozmawiała Elżbieta Bartoszewska.

 

Konferencja TEDxLodz odbyła się 9 września 2011 r. w Łodzi. Portal controlfind.pl był jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość