1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarSavoir vivre w pracy

– Pozytywne relacje ze współpracownikami są kluczowe dla komfortu i sukcesu w pracy – uważa forumowicz Eva – Nie da się jednak tego osiągnąć, kiedy prezentuje się zerowy poziom kultury osobistej – dodaje.

Na spotkaniu biznesowym – face to faceWspólne posiedzenia i konferencje są w biznesie tym, czym dla zwykłego człowieka woda. Nie da się bez nich żyć i właściwie funkcjonować. Udane wystąpienie na takim spotkaniu może sprawić, że drzwi na salę konferencyjną okażą się wrotami do awansu. Dlatego ważna jest znajomość tego, co trzeba lub w żadnym wypadku robić nie można. W przeciwnym razie możemy nawet wylecieć z pracy. – Jeden z pracowników będąc na ważnej konferencji, zamiast słuchać przemówienia prelegentów, składał sobie samolociki z papieru. Wiadomość o tym dotarła do jego przełożonego i człowiek ten wkrótce dostał wymówienie umowy – wspomina adwokat Katarzyna Oleksik.Jakie są najważniejsze zasady dobrego zachowania w trakcie spotkania? Po pierwsze – nie wolno się spóźniać, a po przybyciu należy przywitać się ze wszystkimi osobami znajdującymi się w sali. W ten sposób nie damy nikomu odczuć, że go ignorujemy i nie szanujemy. W tym celu zapomnijmy o istnieniu telefonu i laptopa. Nikt nie lubi, kiedy w trakcie jego wypowiedzi odzywa się dzwonek komórki, albo co gorsza, gdy ktoś zaczyna rozmawiać przez telefon. Jeżeli czekamy na ważną wiadomość, przed rozpoczęciem zebrania uprzedźmy o tym organizatora. Zasada druga: gdy rozpocznie się dyskusja, postarajmy się, aby nas zauważono. Zgłaszajmy swoje wątpliwości i uwagi. Nie starajmy się jednak zdominować rozmówców. Nie zapominajmy, że spotkanie biznesowe to nie targ. Nie wygrywa ten, kto jest najgłośniejszy.

Tele-savior vivre. Kultura osobista na odległość

Obecnie, w czasie dynamicznego rozwoju technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych, w biznesie wykorzystuje się wszystkie możliwe dobrodziejstwa oferowane przez nowoczesne urządzenia. Rozmowy przez telefon i komunikowanie się za pomocą wiadomości e-mail są powszechnie praktykowane w świecie biznesu. Rezygnuje się tym samym z tradycyjnych kontaktów twarzą w twarz. Jednak to, że druga osoba nas nie widzi, nie oznacza, że nie obowiązują nas żadne zasady kultury osobistej.

Odbierając telefon należy przedstawić się i powiedzieć nazwę firmy, dla której się pracuje. Istotną zasadą jest także fakt, że rozmowę kończy osoba dzwoniąca. Wg trenera coachingu Artura Sokołowskiego, o tych zasadach najczęściej zapominają osoby młode, dopiero rozpoczynającą swoją karierę. – Ten przytłaczający brak kindersztuby jest widoczny coraz bardziej – komentuje. Przy przekazywaniu wiadomości drogą mailową nie należy zapominać o używaniu form grzecznościowych. Zwłaszcza w wiadomościach do osób, których nie znamy osobiście. Dodatkowo należy zatroszczyć się o poprawność językową redagowanego przez nas tekstu. – Może jednak czasem warto zwrócić także uwagę na błędy? Nikt po drugiej stronie nie musi wiedzieć, że mamy dysleksje – radzi Sokołowski.

 

Kiedy ciało mówi ca ciebie. Niewerbalny savoir vivre

– Trzeba wielu lat doświadczenia, aby panować nad gestami i ruchami, które wykonujemy mimowolnie pod wpływem różnych sytuacji i bodźców – podpowiada Aleksander Czech z firmy Eactive. A z opanowaniem niekontrolowanych reakcji bywa różnie. – Czasem nawet najlepsi pokerzyści się zdradzają – żartuje Czech. Nie można wymagać od zwykłego pracownika, żeby znał tajniki tzw. „języka gestów”. Niemniej każdy powinien być w stanie zapanować nad wywracaniem oczami, spoglądaniem na sufit i stukaniem palcami w stół konferencyjny. To wszystko ma wpływ na to, jak jesteśmy odbierani przez wspólników. Przysłowie „Jak cię widzą, tak cię piszą” nabiera szczególnego znaczenia przy bezczelnym żuciu gumy.

Wujek dobra rada na zakończenie

– Europa zaczęła odrzucać savoir vivre gdzieś w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku- wraz z rozpoczęciem się epoki dominacji liberalizmu – zauważa doktor filozofii Stanisław Krajski. Zaznacza jednak, że obecnie następuje tzw. renesans savoir vivre'u. Zwłaszcza w biznesie. – Wielu ludzi, którzy odnieśli sukces, nie chce już tolerować prostactwa i odnajduje się w świecie savoir vivre'u. W firmach wymaga się zatem jego bezwzględnej znajomości i przestrzegania jego zasad – dodaje. Chcąc zaistnieć w swojej firmie musimy na każdym kroku udowadniać, że nasza kultura osobista stoi na wysokim poziomie. Inaczej nasza kariera szybko dobiegnie końca, a w byłym miejscu pracy będą wspominać nie nasze osiągnięcia, ale to … że robiliśmy samolociki na zebraniach.
 

 

Kamil Dobrowolski

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

 

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość