1. Skip to navigation
 2. Skip to content
 3. Skip to sidebarSamodyscyplina: klucz do ponadprzeciętnych osiągnięć

Czy zastanawiałeś się czasem co łączy ludzi którzy odnieśli w życiu sukces? Jak wynika z wielu przeprowadzonych badań i wywiadów – jest to umiejętność zdyscyplinowania się.

Samodyscyplina to umiejętność zjedzenia deseru po obiedzie. Kiedy większość ludzi zjada deser? Po obiedzie. Po deserze nie mamy ochoty na danie główne. Gdybyśmy zawsze jedli deser zamiast obiadu, wkrótce nasze ciało zaczęłoby się buntować, nie mielibyśmy siły. W życiu ludzie robią na odwrót. Najpierw jedzą deser, czyli wybierają rzeczy lekkie i przyjemne, a potem już nie starcza im siły na te najważniejsze.


Wielu ludzi wpada w nawyk poszukiwania dróg na skróty. Chcą iść na łatwiznę. Jednak tą drogą, daleko się nie zajdzie. Nie ma drogi na skróty do sukcesu. A największym sukcesem, jest właśnie pokonanie tej drogi i świadomość tego dokonania.


Co odróżnia ludzi sukcesu, od osób przeciętnych? Ludzie sukcesu mają nawyk robienia tego, czego przeciętni ludzie nie lubią robić. A czego przeciętni ludzie nie lubią robić? Tego samego, czego ludzie sukcesu nie lubią robić! Ale oni to robią, bo wiedzą, że taka jest cena sukcesu. Takie czynności jak poranne wstawanie, biegi, ćwiczenia – to cena za dobre zdrowie, wygląd, sukces. Goethe powiedział: „Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe”. Bądź gotów dziś zapłacić cenę, aby jutro cieszyć się wspaniałymi nagrodami.


Istnieje 9 rodzajów dyscypliny, które mają wpływ na całe życie. Poniżej krótkie omówienie każdego z nich. Rozwijanie jednego, wzmacnia pozostałe. Każda z nich jest niezwykle ważna w życiu człowieka sukcesu.


1. Dyscyplina jasnego myślenia. Jak powiedział Edison, myślenie jest najtrudniejszą ze wszystkich dyscyplin, wymaga największego wysiłku. Do myślenia potrzebny Ci jest czas. Jeśli masz podjąć decyzję o długofalowych skutkach, dobrze to przemyśl, obejrzyj ze wszystkich stron, z różnych perspektyw i pozycji percepcyjnych. Usiądź czasem w ciszy i skup się na myśleniu. Siedząc w samotności, oczyszczasz swój umysł z niepotrzebnych myśli. To tak jak z wiadrem zamulonej wody. Gdy wiadro odstawisz na jakiś czas, zanieczyszczenia opadną na dno i woda stanie się klarowna.


2. Dyscyplina codziennego ustalania celów. Większość ludzi nie wie, czego chce od życia. Z drugiej strony, ludzie sukcesu mają nawyk codziennego przeglądania i przepisywania swoich celów. Dobrym sposobem na rozpoczęcie dnia jest zapisanie swoich najważniejszych celów. Ukierunkowuje to Twoją podświadomość na ich osiągnięcie. W ciągu dnia spotykają Cię takie sytuacje i ludzie, które krok po kroku przybliżają Cię do celu. To tak jak jest z rakietą, której wyznaczasz kierunek lotu.


3. Dyscyplina codziennego zarządzania czasem. Mówi się, że każda minuta zaplanowanego czasu, to zaoszczędzone 10 minut. Jeśli nie pracujesz według swojego planu, to reagujesz na to co się dzieje wokół. Przygotowując sobie plan, wyznaczasz tor po którym będziesz się poruszać. Tor, który prowadzi Cię prosto do swoich celów. A wiesz przecież, że jeśli nie realizujesz swoich celów, to realizujesz cele kogoś innego! Przyłóż dużą wagę do poznania tematyki zarządzania sobą w czasie i wybierz któryś z systemów planowania.


4. Dyscyplina odwagi. Największą przeszkodą na drodze do sukcesu jest lęk przed porażką. Możemy odnieść sukces tylko w tedy, gdy pokonamy ten lęk. Ludzie przeciętni unikają tego, co może przynieść porażkę. Jednak porażka jest nieunikniona. Dlatego trzeba mieć odwagę, aby robić to, czego się boimy. Jeśli stawisz czoło swoim lękom, odniesiesz sukces.


5. Dyscyplina doskonałego zdrowia. To nawyki, które utrzymują nasze ciało w doskonałym zdrowiu. Jedna z zasad NLP mówi, że ciało i umysł to jeden system. Dlatego niezwykle ważne jest zdrowe odżywianie, codzienne ćwiczenia i unikanie używek. Większość ludzi sukcesu wstaje wcześnie rano i przez godzinę ćwiczy. Następnie biorą się za planowanie dnia, a potem za realizację planów. Wyeliminuj też tzw. trzy białe trucizny: białą mąkę, cukier i sól oraz produkty, które w dużych ilościach je zawierają. Jak mawia Brian Tracy, dyscyplinę tą można streścić w 5 słowach: Jedz mniej, a ćwicz więcej.


6. Dyscyplina regularnego oszczędzania i inwestowania. Ludzie mają nawyk wydawania swoich dochodów co do grosza każdego miesiąca. Mało tego, od połowy miesiąca czekają na kolejną wypłatę bo nie mają za co żyć. Zacznij analizować swoje przychody i wydatki. Zapisuj codziennie każdą wydaną złotówkę. Zdziwisz się, ile pieniędzy ucieka „między palcami”. Ostatniego dnia miesiąca przeanalizuj dokładnie zestawienie przychodów i wydatków, pomyśl, gdzie mógłbyś zaoszczędzić i co zrobić, aby zarobić więcej.


Wyrób w sobie nawyk płacenia najpierw sobie – czyli inwestowania min. 10% dochodów. Drugie 10% warto, abyś przeznaczał na cele charytatywne. W ten sposób pomagasz komuś innemu, a jednocześnie uruchamiasz wielkie prawo, które brzmi: „Co wysyłasz, wraca do Ciebie zwielokrotnione”.


7. Dyscyplina ciężkiej pracy. Zapytano kiedyś Thomasa Jeffersona, czy wierzy w szczęście. Odpowiedział: „Tak, wierzę w szczęście. Im ciężej pracuje, tym mam go więcej.” Większość milionerów przyznaje, że osiągnęli swoje sukcesy dzięki ciężkiej pracy. Podczas gdy inni odpoczywali, oni pracowali dzień i noc. Ludzie którzy w pracy są najbardziej zaangażowani, pracują więcej i ciężej – są szybko dostrzegani i robią największe kariery. Pamiętaj, aby w godzinach pracy skupiać się tylko na pracowaniu. Pogawędki, maile, telefony – zostaw na później.


8. Dyscyplina ciągłej nauki. Aby zarabiać więcej, musisz zdobywać nową wiedzę. Większość ludzi nie czyta książek. Autorzy książek często zawierają w nich całe dziesięciolecia doświadczeń i zebranej wiedzy. Ty masz dostęp do tej wiedzy w ciągu kilku godzin, albo kilkudziesięciu minut (jeśli potrafisz szybko czytać). Czytając codziennie książki, po roku lub kilku latach, stajesz się ekspertem w danej dziedzinie. W drodze do pracy słuchaj audiobooków i nagrań szkoleniowych. Nie trać czasu w autobusie czy samochodzie. Chodź na szkolenia, seminaria, warsztaty. Czasem kilka godzin spędzonych z ekspertem w jakiejś dziedzinie, zaoszczędza lata własnej pracy i szukania rozwiązań na własną rękę.


9. Wytrwałość. Największy test Twojej dyscypliny przychodzi wtedy, gdy trzeba się zmusić iść naprzód, gdy wszyscy wokół chcą zrezygnować, a co gorsza, gdy Ty również. Jeśli wierzysz, że to co robisz jest dla Ciebie właściwe, tym bardziej będziesz wytrwały w dążeniu do celów. Wytrwałość to miara Twojej samodyscypliny. Im bardziej jesteś wytrwały, tym bardziej podnosisz swoją samoocenę, a ona z kolei wzmacnia wytrwałość. To jak śnieżna kula, która tocząc się, wzmacnia się coraz bardziej. Wytrwałość kształtuje Twój charakter. Pamiętaj o tym!


A oto 7 korzyści z samodyscypliny wg Briana Tracy:
1. Nawyk samodyscypliny jest gwarancją sukcesu. Każdy człowiek sukcesu ma tą cechę, dzięki której potrafi zrobić coś – niezależnie od chęci i warunków zewnętrznych.
2. Dzięki samodyscyplinie zrobisz więcej, szybciej i lepiej niż inni.
3. Zarobisz więcej i szybciej awansujesz.
4. Będziesz miał większe poczucie kontroli, osobistej siły, przekonanie, że możesz zrobić wszystko.
5. Człowiek zdyscyplinowany ma wysoką samoocenę i może być z siebie dumny, czuje się lepiej.
6. Im wyższa samodyscyplina tym większa pewność siebie i mniejsza obawa przed odrzuceniem.
7. Z samodyscypliną będziesz miał tak silny charakter, że pokonasz każdą przeszkodę i staniesz się wielkim człowiekiem.


Autor: Marcin Kijak www.marcinkijak.pl

 

 

Chcesz rozwijać swoją karierę? Zostaw swoje CV i daj się znaleźć pracodawcy!

Podobne artykuły

KomentarzeNasi Partnerzy:

 • jak napisać cv
 • kariera
 • list motywacyjny wzór
 • praca ogłoszenia
 • program do rekrutacji
 • rozmowa kwalifikacyjna
 • rozwój zawodowy
 • system do rekrutacji
 • system hrm
 • szukam pracy
 • Yourpoland.pl - Polskie Obywatelstwo, Polski Paszport
 • Portal mojebezrobocie.pl
 • Festiwal kawy
 • oferta pracy
 • praca oferty
 • e-rekrutacja

controlfind.pl - skuteczny system do rekrutacji

Rynek Główny 6 | 31-042 Kraków

e-mail: biuro@controlfind.pl | tel. 012 397 04 05

Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość